

| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 32 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 60 V |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 40 A |
| Hold Current | 3.75 A |
| Time to Trip | 24 s |
| Trip Current | 7.5 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 80 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 30 mΩ |
| Lead Spacing | 10.5 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
